Asistentul Siri de pe dispozitivele Apple ar putea deveni mai conversațional printr-o actualizare majoră, care va folosi modele lingvistice largi de inteligență artificială, pentru a putea concura mai bine cu ceea ce oferă deja celelalte companii de tehnologie care au soluții AI, potrivit The Verge.
Asistentul, numit „LLM Siri”, va folosi modelele dezvoltate de Apple și va permite conversații mai naturale, conform unui raport publicat de Bloomberg.
Același raport arată că gigantul tech american va face Siri mai bun în gestionarea sarcinilor mai avansate, prin interacțiunea cu aplicații terțe și tehnologia Apple Intelligence, deja prezentă pe cele mai noi modele de iPhone-uri, iPad-uri și Mac-uri.
Apple ar putea prezenta noile planuri pentru Siri anul următor, dar versiunea actualizată ar urma să apară abia în primăvara anului 2026.
Până la apariția noului Siri, Apple se folosește în continuare de modelele proprii din spatele Apple Intelligence, de ChatGPT, care va deveni disponibil în Siri din decembrie 2024, iar compania ar fi discutat alte integrări cu soluții de inteligență artificială ca Google Gemini și Anthropic, potrivit TechCrunch.
Reamintim că funcțiile cu AI încă nu sunt disponibile pe dispozitivele Apple din Uniunea Europeană, dar acestea vor apărea pe iPhone-uri și iPad-uri din luna aprilie, cu suport pentru câteva limbi europene, așa cum am mai scris pe StartupCafe.ro.