Utilizatorii Uber din întreaga lume ar putea închiria în curând biciclete electrice prin intermediul aplicației, după ce firma de ride-sharing a cumpărat startup-ul american JUMP, care se ocupă cu închirierea de biciclete în regim bike-sharing, pentru o sumă nedeclarată de bani.
Potrivit CEO-ului firmei, Ryan Rzepecki, decizia de a vinde JUMP a fost luată pentru a realiza viziunea startup-ului de a se dezvolta la o scară largă și rapid, scrie TechCrunch. De asemenea, șeful JUMP a afirmat că CEO-ul Uber, Dara Khosrowshahi, l-a influențat asupra deciziei.
"Am avut ocazia să petrec câteva seri împreună cu el și să vorbesc despre viziunea sa aspura afacerilor și viziunea noastră și am văzut multă aliniere", a spus Rzepecki.
Uber dorește să devină o platformă de mobilitate urbană de top, a declarat Khosrowshahi pentru TechCrunch. Pe măsură ce mai mulți oameni locuiesc în orașe, va trebui să existe o gamă mai largă de opțiuni de mobilitate care să fie bune atât pentru clienți, cât și pentru orașe, a adăugat CEO-ul Uber.
Angajații JUMP se vor alătura echipei Uber, dar startup-ul va continua să funcționeze ca o filială independentă.
Achiziția startup-ului de către Uber nu este o mutare surprinzatoare. În luna ianuarie, Uber a încheiat un parteneriat cu JUMP pentru a lansa Uber Bike, care permite clienților Uber să închirieze biciclete JUMP prin intermediul aplicației Uber. Majoritatea utilizatorilor, totuși, încă vin prin aplicația JUMP, a spus Rzepecki. Pentru moment, aplicația JUMP va continua să existe, dar se poate schimba în cele din urmă.
Între timp, concurenții internaționali ai Uber au făcut mișcări similare. În decembrie, startup-ul din India Ola a început șă ofere servicii de bike-sharing. Numit Ola Pedal, serviciul este disponibil în mai multe campusuri universitare din India. De asemenea, aplicațiile similare Uber din Asia de Sud-Est — Grab și Didi din China, au lansat anul acesta propriile servicii de bike-sharing. Atât Didi cât și Grab au investit direct în startup-urile Ofo și OBike.
În ianuarie, JUMP a încheiat o rundă de finanțare de 10 milioane de dolari, (seria A), condusă de Menlo Ventures.
Piața serviciilor de bike-sharing este în creștere cu aproximativ 20% pe an și se estimează că va ajunge la nivelul de 3,3 - 3,6 miliarde de euro până în 2020, scrie BBC.