Un nou proces împotriva Apple a fost înregistrat la un tribunal federal din Statele Unite, de data aceasta din cauza promisiunilor şi întârzierilor legate de suita Apple Intelligence, potrivit News.ro.
Intentat în numele celor care au cumpărat iPhone-uri compatibile cu Apple Intelligence, procesul urmăreşte să fie susţinut de cât mai mulţi dintre „clienţii păgubiţii” pentru a deveni un proces comun.
Reclamanţii susţin că cei care au cumpărat iPhone-uri pentru care au fost promovate funcţii cu AI nu au primit, în realitate, acces la acestea.
„Reclamele Apple au creat o aşteptare clară şi rezonabilă a consumatorilor că aceste funcţii transformatoare vor fi disponibile de „la lansare”, se arată în plângerea depusă de avocaţii reclamanţilor.
„Contrar afirmaţiilor inculpatului privind capacităţile avansate de inteligenţă artificială, produsele au oferit o versiune semnificativ limitată sau complet absentă a Apple Intelligence, inducând în eroare consumatorii”
Apple a anunţat suita Apple Intelligence în vara anului trecut, așa cum am mai scris pe StartupCafe.ro, când a spus că funcţiile acesteia vor începe să fie implementate din toamnă, deși acest lucru nu s-a mai întâmplat. Printre altele, compania promitea un Siri bazat pe inteligenţa artificială generativă, pe care compania nici acum nu ştie când îl va putea lansa.