Racheta gigantică New Glenn a decolat din Florida joi dimineață în prima sa misiune în spațiu, un pas inaugural pe orbita Pământului pentru compania spațială a lui Jeff Bezos, care își propune să rivalizeze cu SpaceX în afacerea de lansare a sateliților, potrivit Reuters.
A doua etapă a zborului New Glenn se află pe orbita sa finală după două arderi reușite ale motoarelor BE-3U. Totuși, booster-ul a fost pierdut în timpul coborârii, scrie compania Blue Origin, deținută de miliardarul Jeff Bezos, pe site-ul oficial.
Racheta a decolat la ora 9:00, ora României, de pe rampa de lansare de la Stația Forțelor Spațiale Cape Canaveral din Florida, SUA.
„Sunt incredibil de mândru că New Glenn a ajuns pe orbită la prima încercare. Știam că aterizarea booster-ului din prima încercare a fost un obiectiv ambițios. Vom învăța multe de astăzi și vom încerca din nou la următoarea noastră lansare din această primăvară. Mulțumesc întregii Team Blue pentru această etapă incredibilă”, a spus Dave Limp, CEO-ul Blue Origin.
Compania deținută de Jeff Bezos are, printre clienți, NASA, Amazon Project Kuiper, AST SpaceMobile și mai mulți furnizori de telecomunicații. Totodată, viitoarele misiuni New Glenn vor transporta landerul de marfă Blue Moon Mark 1 și modulul cu echipaj Mark 2 pe Lună, ca parte a programului Artemis al NASA.
Reamintim că zborul, inițial programat luni dimineața, a întâmpinat probleme tehnice. Astfel, aceasta a fost amânată până astăzi, așa cum am mai scris pe StartupCafe.ro.
Dezvoltarea New Glenn s-a întins pe durata mandatelor a trei directori executivi ai Blue Origin şi s-a confruntat cu numeroase întârzieri, în timp ce SpaceX a lui Elon Musk a devenit o piesă de rezistenţă a industriei cu Falcon 9 reutilizabil, cea mai activă rachetă din lume.
- Vizionați momentul lansării (min. 1:54:39) mai jos: