Patronii de agenții de turism din România, reuniți în ANAT, denunță, vineri, într-un comunicat transmis StartupCafe.ro, intențiile Guvernului de a tăia subvențiile acordate bugetarilor prin voucherele de vacanță.
Reamintim că statul oferă în prezent vouchere de vacanță de 1.600 de lei bugetarilor cu salariu net de bază de până la 8.000 de lei. Subvenția folosită la accesarea serviciilor de turism din România urmează să fie, însă, eliminată de Guvern printr-un proiect de „ordonanță trenuleț” pentru introducerea unor măsuri de austeritate în anul 2025, potrivit unui document prezentat de Aktual24.
Acum, Asociația Națională a Agențiilor de Turism cere Guvernului Ciolacu să renunțe la această măsură. Redăm comunicatul ANAT:
Patronatele din turism și sindicatele protestează: STOP ordonanței trenuleț care distruge turismul românesc!
În goana după cârpirea Bugetului afectat de pomeni electorale gratuite, Guvernul României dă dovadă de lipsă de viziune și de înțelegere a mecanismelor economice: vrea să taie chiar acele măsuri care generează venituri la Buget și pe care le-a garantat deja prin lege.
Tăierea voucherelor de vacanță:
va îngheța sau anula investițiile în infrastructura turistică. Hoteluri noi și modernizate de 4 și 5 stele aflate în proiect nu vor mai fi construite.
va anula succesul ultimilor ani de eliminare a turismului la negru; numărul unităților clasificate s-a dublat în ultimii 10 ani.
balanța valutară va fi grav afectată, miliarde de euro vor lua drumul Greciei, Turciei, Bulgariei în loc să rămână în țară.
sindicatele anticipează revoltele angajaților care vor fi lipsiți atât de prime, creșteri salariale, cât și de concedii. Sănătatea angajaților, nevoia de refacere, tratament sau recuperare nu contează pentru guvern.
Această măsură aberantă va avea consecințe catastrofale:
- Scăderea cu 30-40% a veniturilor din turism, un sector vital pentru economia românească.
- Dispariția șanselor pentru mii de români – în special cei cu venituri modeste – de a avea acces la vacanțe, tratamente de recuperare sau odihnă. Aproape 16% dintre angajații din sectorul public au beneficiat pentru prima dată în viața lor de o vacanță datorită acestor vouchere.
- Pierderea încrederii investitorilor privați, care vor fi forțați să își reducă activitatea sau să își închidă afacerile, contribuind astfel la creșterea șomajului.
- Impactul negativ asupra altor industrii conexe – transport, alimentație publică, cultură și agrement – care depind de turism pentru a supraviețui.
În timp ce alte state investesc masiv în turism și dezvoltă politici clare pentru a sprijini acest sector, guvernul României preferă să taie fără discernământ, ignorând cu desăvârșire consecințele economice și sociale ale deciziilor sale. Este un act de nepăsare față de cetățenii români și o demonstrație clară a lipsei de viziune și responsabilitate.
Într-o societate normală, voucherele de vacanță ar fi considerate o investiție strategică, care stimulează economia, menține banii în țară și contribuie la crearea unui climat economic sănătos.
Eventuala eliminare a voucherelor de vacanță ar arunca România înapoi cu 20 de ani, anulând toate progresele făcute în acești ani. Ar fi o măsură distructivă ce va rămâne în istorie ca o dovadă a incapacității de a gestiona politici publice care să construiască o economie modernă și competitivă.
Acest protest la care se alătură patronatele, federațiile, alianțele, asociațiile din turism precum și sindicatele este un ultim semnal de alarmă către guvern: Nu vă atingeți de voucherele de vacanță! Tăiați risipa și ineficiența publică. Dar nu omorâți găina care dă ouă de aur. Nu omorâți economia și nici turismul românesc!