Producătorul român de materiale de construcții TeraPlast anunță, marți, că achiziționează majoritar Aquatica Experience Group (AEG), furnizor de soluții de tratare, epurare și management al apei, inclusiv cu componente digitale.
TeraPlast SA cumpără pachetul majoritar de 51% din părțile sociale ale Aquatica Experience Group. Grupul susține că prin acest pas strategic își extinde portofoliul și face un pas important în tranziția „de la producător de soluții pentru transportul apei curate și uzate la furnizor complet de soluții integrate pentru managementul apei”.
„Ne adaptăm la evoluția nevoilor și preferințelor clienților noștri și facem un pas natural în evoluția TeraPlast, răspunzând provocărilor tot mai mari ale urbanizării. Suntem în mileniul apei, iar resursele de apă de calitate devin o prioritate globală. Nevoia de o infrastructură modernă și eficientă se va accentua pe măsură ce rețelele actuale se învechesc. Fără măsuri imediate și de anvergură, soluțiile de remediere vor fi mult mai costisitoare și dificil de implementat. În 2024 ne-am extins prezența în întreaga regiune, iar prin achiziția AEG vom putea oferi soluții moderne de tratare și epurare a apei pentru piețele din România, Republica Moldova, Ungaria, Croația, Austria. În plus, digitalizarea management-ului apei va contribui atât la creșterea calității apei, cât și la reducerea pierderilor de apă. Având în vedere schimbările climatice, apa nu mai este o resursă nelimitată, pe care să ne permitem să o irosim în rețele vechi, cu scurgeri, sau stații de epurare care poluează râurile și pânza freatică. Această achiziție încheie etapa strategică de extindere accelerată din ultimii doi ani”, spune Dorel Goia, președintele Consiliului de Administrație TeraPlast.
„Parteneriatul dintre Aquatica Experience și TeraPlast este o sinergie de succes ce creaza o forță inovatoare pe termen lung, dedicată unei provocări esențiale a prezentului: disponibilitatea și echitabilitatea resurselor de apă. Într-o lume în care accesul la apă devine tot mai limitat si costisitor, acest parteneriat reprezintă un răspuns rapid și eficient la o problemă globală urgentă. Împreună, reunim expertiza în dezvoltarea de soluții sustenabile pentru managementul apei și excelența în infrastructură pentru a transforma modul în care această resursă esențială este gestionată și distribuită. Omenirea trebuie să acționeze acum, investind inteligent și responsabil în soluții inovatoare – iar noi suntem aici pentru a face această schimbare posibilă”, spune Daniela Marișcu, Director General al Aquatica Experience Group.
Transferul va deveni efectiv după îndeplinirea condițiilor precedente și obținerea avizelor necesare. La momentul transferului, TeraPlast va plăti 2 milioane de euro către vânzători.
Suplimentar, TeraPlast va sprijini creșterea activității noii subsidiare, AEG, printr-un împrumut de 1,5 milioane de euro. Valoarea finală a achiziției va fi stabilită pe baza situațiilor financiare ale AEG la 31 decembrie 2025, folosind formula agreată de 5 x EBITDA, cu ajustările necesare (numerar, capital de lucru, datorii), mai spune grupul TeraPlast.
În 2023, Aquatica Experience Group a înregistrat o cifră de afaceri de 3 milioane de euro, în creștere cu 68% față de anul anterior. AEG va deservi toate piețele pe care activează Grupul TeraPlast prin segmentul de instalații, inclusiv Republica Moldova, Ungaria și țările europene pe care acestea le adresează.
Grupul TeraPlast este unul dintre cei mai mari procesatori de polimeri din Europa de sud-est. Grupul este compus din companiile: TeraPlast, TeraGlass, TeraPlast Recycling, TeraBio Pack, Palplast Moldova, companiile Grupului Wolfgang Freiler, Optiplast Croația și Somplast. Din 2 iulie 2008, TeraPlast SA este listată la Bursa de Valori București sub simbolul TRP. Acțiunile companiei sunt incluse în indicele de referință BET al Bursei de Valori București, în indicii Small Cap și Global All Cap ai FTSE Russell și în indicii MSCI Frontier IMI (Investable Market Index).